Kajo – Zestaw do lemoniady
MANUBA kolekcja GDD 2016
Kajo – Zestaw do lemoniady
Ceramika tradycyjna, szkliwiona – opcjonalnie: barwiona, ręcznie malowana, drewno dębowe, olejowane.
Stolik: blat stolika to wykonana na kole garncarskim ceramiczna misa. Jej forma, kolor, faktura, wzór są unikatowe. Trzy delikatne odkształcenia na jej krawędzi są ręcznie kształtowane jak wylewki w tradycyjnych dzbanach. Tworzą one miejsce styku z drewnianą konstrukcją. Te dwie różne wartości stanowią jeden obiekt, zachowując przy tym pewną odrębność. Ceramiczną misę można swobodnie zdjąć z konstrukcji, a drewniane nogi złożyć na płasko. Stolik występuje w trzech rozmiarach, w kilku opcjach zdobienia i kolorystyki.
Zestaw do lemoniady: dzban został wyposażony w drewniane mieszadło, aby za jego pomocą wydobyć aromaty i smaki ziół i owoców dodanych do serwowanego napoju. Specjalnie dla tego niepozornego mieszadła został uformowany w dzbanie drugi „dziubek”. Dopełnieniem zestawu są proste w formie, ręcznie dekorowane kubki i podstawka z litego drewna. Zestawy występują w kilku opcjach dekoracji i kolorystyki.
Projektanci: Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz | Witamina D
Pracownię projektową i autorską markę WITAMINA D założyli na początku 2013 roku. W ramach pracowni podejmują się zadań konkursowych, realizują projekty na specjalne zamówienia. Najważniejsze osiągnięcia: pierwsze miejsce w konkursie na zestawy mebli miejskich dla Gdańska; wyróżnienie w konkursie na grzejnik inspirowany tematyką SLOW - Terma Design 2014, projekt na wystawę główną Gdynia Design Days 2015;
W ramach autorskiej marki projektują i produkują meble oraz inne obiekty domowe i ogrodowe. Stawiają na jakość, rzemiosło, lokalną tożsamość, prostotę i ponadczasowość form. Współpracują z lokalnymi wykonawcami, ale nierzadko sami dopieszczają swoje produkty. Materią, z jaką najbardziej lubią się zmagać, jest lite drewno. Łączą je z innymi materiałami, szukając nowych rozwiązań.
Karol Elas Necel, Zakład Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie
Pochodzi z rodziny Neclów. Jest kontynuatorem wielowiekowej rodzinnej tradycji robienia ceramiki. Zawodu zaczął uczyć się od wczesnej młodości u boku swego wuja Ryszarda Necla. W swojej pracy pielęgnuje tradycyjne kształty i wzory stylu neclowkiego. Swój zawód wykonuje niemal ćwierć wieku. Wraz ze swoim bratem jest przewodnikiem Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie.